Druhá manifestace aktuálního umění, 1965              Druhá manifestace aktuálního umění, 1965
KRITIKA NESMÍ BÝT PLÁCÁNÍM | Aktuality | milanknizak.cz

KRITIKA NESMÍ BÝT PLÁCÁNÍM

Kritika nesmí být plácáním

Čas od času se dostanu k nějakému číslu Babylonu. Líbí se mi jeho formát, líbí se mi, že je černobílý, a proto nikdy neodolám a výtisk si vezmu. Bohužel, vždy najdu něco, co mě roztrpčí. Představuji si, že noviny, které jsou určeny primárně studentům, poněvadž se zdarma rozdávají na vysokých školách, by měly být  ostré, kritické i trochu subjektivní, ale především by měly dávat najevo, že pisatelé jsou vzdělaní, umí přemýšlet, umí se soustředit na témata.

V čísle 5, ročník XXV, ze 14. prosince 2016 v článku „Návštěva hradu“ od arch. Jana Hájka (alespoň tak je text podepsán), píše autor o Kafkovi a českých prezidentech. Následuje věta: „To takový Gustáv Husák nebo Miloš Zeman, předpokládám, Kafku nikdy nečetli a celá Praha jim byla naprosto u prdele“. Nehledě k tomu, že věta je trapně vulgární, je tvrzení zcela v rozporu se skutečností.

Miloše Zemana jsem nevolil a mám proti jeho prezidentování velké výhrady, ale vím, že je to člověk sečtělý, přímo posedlý čtením. Možná, že ví o Kafkovi víc než před ním v textu uváděný Václav Havel. Ani Gustav Husák, jak jsem ho nesnášel a jak mě dokonce osobně ublížil, nebyl nevzdělaný hlupák, ale sečtělý intelektuál, který, bohužel, se nechal svést mocí a zradil tak sám sebe.

Chceme-li něco kritizovat, musíme se nejdříve s problémem důkladně seznámit. Kritika jiná než znalá, nemá smysl, je jen plácáním.

Po zdolání tohoto textu jsem už dál v tomto čísle Babylonu nečetl. Nechtěl jsem další nepříjemná překvapení.

Je mi jen líto, že na studentské půdě vzniká něco tak primitivního.

Jelikož Babylon vychází s podporou Ministerstva kultury, potvrzuje to mé negativní stanovisko k ministerstvu, které pod vedením farizeje Hermana znečišťuje naše kulturní klima.

Prof. Milan Knížák

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com